Wordpress

WordPress 5.0 – mida oodata?

Postitatud Kategooria: Kodulehed

Juba eelmisel aastal räägiti väga olulisest uudisest, mis mõjutab nii sind kui ka kõiki teisi WordPressi kasutajaid – tulemas on WordPress 5.0. Miljonid inimesed maailmas kasutavad tasuta platvormi nimega WordPress. Suur platvormi värskendus nõuab kindlasti hetkelise lahenduse ülevaatamist või vana veebi uuendamist. Suurimaks uuenduseks on uus moodul nimega Gutenberg, millest on allpool juttu. See pole aga veel kõik. WordPress uuendused annavad inimestele võimaluse uuendada oma vana veebi ja seeläbi parandada oma digitaalset turundust.

 

Gutenberg – mis imeloom see veel on?

Üheks suurimaks muudatuseks on Gutenberg, mille eesmärk on alustajate jaoks muuta sisu loomist lihtsamaks. Eelmiste versioonidega võrreldes muutub ka redigeerimine mugavamaks.

Antud uuendus on WordPressi jaoks esimene suur samm uueks tulevikuks. See pole lihtsalt uus redigeerimiskeskkond, vaid uus viis oma veebilehe sisu redigeerimiseks. Gutenberg asendab väsinud TinyMCE redaktori ning lisaks on sel veel mitmeid funktsioone, mis on täpsemalt väljatoodud allpool.

Gutenbergi lisamoodul WordPressile on hetkel saadaval beetaversioonis, mis aitab Teil seda tundma õppida. Kui võrrelda Gutenbergi hetkel kasutuses oleva WordPressi tekstiredaktoriga, siis Gutenberg annab kaustajale rohkem võimalusi, kuidas lihtsalt oma kujundust mõjutada.

Tekste on võimalik sisestada plokkidena. Kui soovid näiteks tavalist lõiku lisada, siis valid lõigu, kuid valikus, mis avaneb iga ploki lõpus oleva lisamismärgi alt, võib võtta veel näiteks pealkirja, tsitaadi, pildi, nimekirja, video, aga ka HTML-koodi.

Kasutades seda plokkide kontseptsiooni, saate ise kindlaks teha, mis on või peaks olema iga sisu osa. Näiteks, kui soovite ühe rea teksti muuta tsitaadiks, peate vaid muutma selle ploki tüüpi. Pärast tuleb mitmeid valikuvõimalusi: saab muuta tsitaadi tüüpi, selle paigutust ja kaunistada tekste. See kehtib kõigi plokkide kohta. Lisaks eelnimetatule on olemas järgmised plokid:

 • lõigud;
 • nimekirjad;
 • tsitaadid;
 • rubriigid;
 • lisaelemendid;
 • pildid;
 • galeriid;
 • koodid;
 • veerud;
 • nupud;

Tegemist on veel arendusjärgus projektiga, mille sisu võib veel muutuda. Samuti loodetakse, et see saab tulevikus olema WordPressi tuuma üks tähtsatest osadest ja lisamooduleid pole vaja enam juurde installida.

 

Mis muutub veel WordPress 5.0 tulekuga?

Kuigi peamiseks suureks muudatuseks on Gutenberg, siis lisaks sellele tuleb veel uuendusi, mis on järgnevalt väljatoodud:

 • muutub WordPressi raamistik ja üldine sisu kuvamine;
 • tugevdatud turvalisus (iga veebileht peab tegema uuenduse, sest uuendamata jätmine tõstab turvariski);
 • paranenud mobiilne tugi nii kasutajate kui ka arendajate jaoks;
 • mobiilne lähenemine, mida on juba näha olnud paljudes WP teemades. See areneb edasi WP 5.0 uuendusega.

WordPressi 5.0 uuendusega tuleb vanema versiooni veebid ümber teha. Kuna tänapäeval on inimestel vähe aega ja kardetakse uusi asju, siis tekib tihti küsimus, et kas uuenduse tegemine on vajalik, kui on võimalus ka vana versiooniga edasi toimetada. WordPress 5.0 uuendamine on vajalik kohe peale selle väljatulekut, et vähendada turvariski. WordPressi loojad soovivad uuendada turvalisust, kuna uued riskid nõuavad ka uusi lahendusi.

 

Mida saan juba katsetada?

Kindlasti  tasuks juba praegu hakata katsetama Gutenbergi. Hetkel on Gutenberg saadaval lisamoodulina, mille saate WordPressis allalaadida, kuid see on veel arendusjärgus. Soovitame Gutenbergi algselt paigaldada testsaidile, et see protsess oleks ohutum.

Kuna üldine uuendus on hetkel veel arendusstaadiumis, siis testimise eesmärgil on võimalik koodi testida, kuid veebiarenduse jaoks ei ole veel seda võimalik kasutada. Kui Te ei soovi seda veel enda kodulehel katsetada, siis üldpildi toimimist on võimalik vaadata siit: https://frontenberg.tomjn.com.

Kui leidsite, et Teile ei sobi Gutenberg ja soovite uuesti oma vanasse redaktorisse, saate tagasi minna varasemalt kasutatud Classic Editori pluginale.

 

Kui Teil tekib küsimusi või päringuid WordPressikohta, siis võtke meiega ühendust ja aitame Teid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga